top of page
Search
  • vierkamurinova

Psychosomatiká a nadváha

Do kancelárie mi vstúpila veľmi príjemná žena. Niekoľko rokov je už vdova. Má tri deti, ktoré žijú spolu s ňou. Napriek tomu, že sa stravujú dobre, dve z jej deti majú nadváhu. Klientka mi rozprávala o svojom živote, aké to mala a stále má ťažké. Aj keď deti si brigádne privyrábajú popri škole, ona je stále hlavným živiteľom rodiny. Je toho na ňu samú za posledné roky veľa. Aby veci lepšie zvládala, delí sa o všetky svoje starosti s deťmi. A tak sa stáva, že deti nechtiac preberajú jej starosti a strachy na seba.


Dostávajú sa ale takto do pasce. Lebo to všetko s ňou síce prežívajú, no pomôcť jej viac ako vedia nemôžu. Jej deti sú príliš zaťažené. Ich strach o mamu a o to, čo s nimi bude je príliš veľký. Stres a strachy ich každý deň pohlcujú. Aby sa chránili vytvorili si ochranný obal v podobe nadváhy. Áno, vidíte dobre. Veľmi veľa ľudí trpí nadváhou práve kvôli psychickému zaťaženiu. Je to jeden z psychosomatických prejavov stresu.


Ak rozumieme čo psychosomatika znamená. Psycho = duša, soma = telo. Doslovne, čo duša spôsobuje telu. A verte mi, je to jedno, či je to kvôli strachom, frustrácii, hnevu atď.

Prečo píšem tento príbeh? Aby som vysvetlila aj ostatným maminkám, ocinom, rodičom, aby napriek tomu, že ich život nie je jednoduchý, mysleli na svoje deti. Aby nezabúdali, že naozaj aj keď sú ich deti už veľké, stále sú to deti a veľmi sa o nich boja. Niekedy ani úplne všetkému nerozumejú, nevedia si dať dokopy všetky súvislosti a práve preto ich strachy úplne ovládnu. Najhoršie na tom je to, že deti o tom nerozprávajú, len to nosia v sebe a trápia sa. A čím viac ľúba, tým viac sa trápia. Nevravím, že sa s deťmi nemáme o problémoch v rodine rozprávať, práve naopak komunikácia je veľmi dôležitá len treba zvoliť tú správnu formu.


Klientke som navrhla spoločné stretnutie aj s jej deťmi. Bola som veľmi milo prekvapená ako sa deti tomu potešili a ako veľmi o tom chceli rozprávať. Na obidvoch stranách došlo k uvoľneniu napätia a strachov. Stretnutie bolo veľmi príjemné a emotívne, padlo aj pár slzičiek. Záver stretnutia bol plný nového porozumenia, pochopenia, vzájomnej lásky, podpory a neuveriteľnej sily a súdržnosti. V takýchto chvíľach som vďačná za svoju prácu...
92 views0 comments

Recent Posts

See All

Komentáře


Post: Blog2_Post
bottom of page