top of page
Search
  • vierkamurinova

Ako prežiť materstvo a nezblázniť sa!

Updated: Apr 8, 2021

Som na materskej dovolenke a hlúpnem. Toto mi hovorí skoro každá mamička na materskej dovolenke. Tak mám odkaz pre všetky mamičky:

Nie, toto nie je pravda, naopak. Materská dovolenka je ďalšia vysoká škola a veľmi náročná, ak nie najťažšia. Tu sa učíme novú, doteraz nepoznanú rolu. Rolu matky. A učíme sa ju za behu, priebežne.


Tak ako každý deň prinesie nové výzvy, nové situácie. To sú každodenné skúšky. Každá mamička sa snaží podať čo najlepší výkon. Aj keď sa to nie vždy podarí, tak určite každým dňom získavajú čoraz viac zručností a vedomostí. Ich schopnosti sa znásobujú a rastie ich istota. Učiť sa byť matkou nie je jednoduché. Naozaj je to tak. Keď sa chceme stať právnikmi, lekármi, učiteľmi atď., tak musíme vyštudovať niekoľkoročné vysoké školy. A až keď spravíme všetky skúšky, až keď správne zodpovieme všetky otázky, tak nám nejaká komisia odovzdá diplom, čím nám potvrdí schopnosť vykonávať prácu v danom obore a sú na to prísne pravidlá a zákony. Ale na to, ako sa stať dobrou matkou, neexistuje žiadna škola a žiadne vzdelanie. A pritom zodpovednosť je najvyššia.


Je to zodpovednosť za živého človiečika. Nikto sa mamičiek nepýta, ako to zvládnu. Jedného dňa sa im narodí bábätko a ony do toho vstúpia s plným nasadením a odhodlaním zvládnuť materstvo a výchovu a to aj bez vysokej školy materskej. A tu sa často dostávajú do úzkych. Kým predtým v škole a neskôr v práci bolo všetko dané a jasné, počas materskej je všetko intuitívne. Áno, niečo nám poradia naše mamy, alebo lekári, ale všetci dobre vieme, že doba sa mení a s ňou aj prístup k výchove. A nielen to.


Každé dieťa je iné a vyžaduje si inú starostlivosť a tým aj iné nasadenie zo strany matky.

Ale kde brať všetku tú vedomosť? Každé dieťa je iné a s tým aj každá prax je iná.

Iná spotreba času a energie, rozdielny spôsob výchovy, odlišný denný harmonogram. Všetko je iné.


Každé materstvo je iné. A s každým ďalším a novým materstvom sa maminy učia nové vedomosti. Zdokonaľujú sa veľmi rýchlo a veľmi trpezlivo.

Je to skutočne náročná práca. A najväčším pomocníkom je im láska k ich detičkám, lebo s láskou sa zvládne všetko.


38 views0 comments

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page